Powiedz: czułeś się kiedyś dumny z tego, ile rzeczy masz do załatwienia? Iloma piłkami musisz żonglować jednocześnie, żeby Twoje życie miało ręce i nogi? Jak wiele różnych spraw ciąży na Twoim karku, a jednak potrafisz wytrzymać ten ciężar?

Ludzie wpisują sobie multi-tasking - umiejętność wykonywania wielu zadań jednocześnie - w swoje CV, żeby pochwalić się przed pracodawcą, że potrafią być produktywni na szesnastu płaszczyznach naraz. Są doceniani za to, że potrafią podzielić swoją uwagę.

A co, jeśli tak naprawdę dostają pochwały za trwonienie swojego potencjału?

Co, jeśli najlepszą drogą do imponujących rezultatów jest kultywowanie laserowego skupienia tylko na jednej rzeczy i opanowanie jej do perfekcji? Utrzymanie uwagi na tym, co najistotniejsze?

Można to porównywać do energii, jaką niosą ze sobą promienie słoneczne. Rozproszone mogą co najwyżej dać nam ładną opaleniznę. Skupiony żar słońca potrafi rozpalić ogień, którego efekty mogą potencjalnie rozciągać się na wiele kilometrów.

Takie przesłanie wyciągnąłem z książki JEDNA Rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć. Pozycja w miarę krótka, czyta się ją bardzo gładko, a jej główną myśl można podsumować jednym kluczowym pytaniem:

Jaka jest Twoja JEDNA Rzecz, taka, że dzięki jej wykonaniu wszystkie inne rzeczy staną się łatwiejsze lub nieistotne?

Zobacz tylko, jakimi torami zaczyna podążać Twój umysł, gdy szukasz na to odpowiedzi. To całkiem ekscytujące - przynajmniej dla mnie - wybrać się na poszukiwanie tej jednej czynności, która sprawi, że wszystkie inne będą łatwiejsze. Jedna zmiana, która będzie kluczem do sukcesu.

Może pomoże Ci rozwiązanie problemu prokrastynacji albo braku asertywności. Może Twoim pierwszym i najważniejszym krokiem jest zacząć więcej zarabiać, usamodzielnić się finansowo. Może przede wszystkim potrzebujesz zawładnąć nad swoimi emocjami, żeby zaczęły Cię wspierać, a nie powstrzymywać.

Może tylko wymieniam problemy, z którymi ja sam się borykam, a Ty tak naprawdę musisz sam znaleźć odpowiedź!

Czymkolwek jest Twoja Jedna Rzecz, zyskasz na tym, jeśli rozpoznasz ją jak najwcześniej i nie spuścisz jej z oka.

Oczywiście takie podejście nie jest pozbawione swoich zagrożeń.

Możliwe, że inne sprawy w swoim życiu będziesz musiał poświęcić albo przynajmniej odłożyć na później, by skupić się na Twojej Jednej Rzeczy, która pomoże Ci wszystko zmienić.

Ponadto, o ile Twoja Jedna Rzecz ma uczynić wszystko inne łatwiejszym, to sama Rzecz może być czymś cholernie trudnym, jakąś barierą, której do tej pory nie udało Ci się przebić mimo usilnych starań. Jeśli jednak usunięcie tej przeszkody ma otworzyć przed Tobą multum nowych możliwości, to czy nie jest to gra warta świeczki?

Łatwo - a przynajmniej łatwiej - będzie Ci znaleźć motywację, jeśli będziesz pamiętała o tym, że to, nad czym pracujesz, jest Twoją Jedną Rzeczą, która zwiększy jakość całego Twojego życia. Z tą świadomością można pokonać bariery, które do tej pory wydawały się niezniszczalne.

Dobry wpis powinien kończyć się zgrabną myślą końcową i wezwaniem do działania, tak więc proszę, oto, do czego Cię wzywam:

Na pewno interesujesz się wieloma dziedzinami życia, jesteś zaangażowana w wiele różnych przedsięwzięć, uczysz się trochę tego, trochę tamtego - ale jaka jest Twoja JEDNA Rzecz? I co zrobisz, żeby osiągnąć w niej mistrzostwo?

Inspiracje

1. The ONE Thing (JEDNA Rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć). Gary Keller, Jay Papasan.